husaria-bydgoszcz.pl

Ograniczone zasady w boksie – tj. zadawanie ciosów jedynie rękami – sprawiły, że niektórzy zaczęli poszukiwać bardziej urozmaiconego sportu walki, który daje więcej możliwości rozwojowych, i takim okazał się kickboxing, dopuszczający także używanie nóg. Zaczął kształtować się w latach siedemdziesiątych XX wieku i od tego czasu wciąż znajduje swoich zwolenników i osoby, które chcą zgłębiać jego tajniki na treningach. Na czym dokładnie polega kickboxing i skąd wynika jego popularność?

Kickboxing – na czym polega?

Mimo iż w tym sporcie dopuszczono używanie nóg, należy nadal pamiętać o zakazie używania łokci, kolan oraz przedramion, co stanowi jedną z podstawowych wytycznych i tym samym wskazuje, że nie chodzi tutaj o bezmyślne uderzanie przeciwnika, gdyż technika wciąż jest bardzo ważna. Jeśli zdecydujesz się na to, aby ćwiczyć kickboxing w Bydgoszczy, możesz być pewien, że klub Husaria nauczy Cię szybkości zadawania ciosów, refleksu przy unikaniu uderzeń przeciwnika, jak też precyzji, dokładności, kontroli nad sytuacją oraz gibkości. 

 

To dotyczy wszystkich odmian kickboxingu, których jest przecież dużo – to m.in. kickboxing full-contant, K-1 czy point-fighting (przerywana walka na punkty). W każdym przypadku chodzi o doskonalenie samego siebie – dlatego kickboxing poleca się zarówno dorosłym, jak i młodzieży oraz dzieciom. Obecnie kickboxing łączy w sobie dalekowschodnią tradycję tradycyjnych sportów (takich jak taekwondo czy muay thai) z nowoczesnymi formami.

Jak wygląda trening kickboxingu?

Wiele osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z kickboxingiem, obawia się pierwszych treningów. Zupełnie bezpodstawnie – na zajęciach grupowych dla początkujących trener omawia krok po kroku każdy ruch i dąży do tego, aby każdy uczestnik potrafił go zastosować w praktyce. Na samym początku uczestnicy uczą się pozycji wyjściowej. Jest ona identyczna jak w boksie – zawodnik ugina nogi lekko w kolanach, wysuwa ramię i nogę, w zależności od tego, czy jest lewo- czy praworęczny. Pozycja dłoni również jest ściśle określona – muszą być zaciśnięte w pięści pod podbródkiem, gdyż jest to podstawowa pozycja chroniąca przed ciosami przeciwnika, tzw. garda. Na kolejnych zajęciach prowadzący pokazuje już ciosy i kopnięcia.

Co jest konieczne na treningu kickboxingu?

Ze względu na możliwość kontuzji każdy uczestnik powinien posiadać wyposażenie ochronne – odpowiednie rękawice i ochraniacze. Sam trening prowadzący często opiera na wykonywaniu uderzeń próbnych w przyrządy, takie jak worki treningowe. Podczas zajęć wykorzystuje się także opony, młoty, skakanki oraz piłki lekarskie. W momencie gdy uczestnik treningów posiądzie już pewną technikę, przechodzi się do sparingów – treningów opierających się na kontakcie z drugim zawodnikiem. Kolejnym krokiem mogą być już profesjonalne zawody.

Jakie są zalety treningu kickboxingu?

Jak każdy sport, tak i kickboxing, wpływa przede wszystkim na ogólną kondycję organizmu. Regularne uprawianie sportu sprawia, że człowiek na co dzień czuje się lepiej, a dzięki wyrzutom endorfin podczas treningu, częściej ma dobre samopoczucie. Ponadto kickboxing zwiększa wydolność organizmu – gdyż treningu są wyjątkowo wymagające pod tym względem. Poprawia także refleks. Warto wiedzieć, że własną siłę zwiększamy dzięki kickboxingowi właściwie mimowolnie – same treningi opierają się na wielokrotnym wyprowadzaniu ciosów i kopnięć, i to właśnie powtarzalność pewnych ruchów sprawia, że zyskuje na tym także siła zawodnika. Równocześnie warto pamiętać, że dobry trener zawsze kładzie duży nacisk na dokładność oraz wypracowanie techniki – gdyż bez tego nie ma mowy o prawdziwym kickboxingu.

Wiele osób, które zdecydowały się na kickboxing w klubie Husaria w Bydgoszczy, wspomina o tym, że treningi sportów walki pozwoliły im także na zwiększenie pewności siebie. Regularne treningi wiążą się bowiem ze zmianą wyglądu własnego ciała – staje się ono smuklejsze, mięśnie zaczynają być widoczne. To wszystko przekłada się na zadowolenie sportowca i jeszcze większą motywację do dalszych treningów.

Czy kobiety też mogą trenować kickboxing?

Niektórzy uważają, że sporty walki są przeznaczone jedynie dla mężczyzn. Oczywiście nie jest to prawdą, o czym świadczy obecność kobiet biorących udział w zajęciach kickboxingu w bydgoskiej Husarii. Kobiety cenią sobie między innymi to, że kickboxing pozwala im poznać podstawy samoobrony, ale też umożliwia wyładowanie negatywnych emocji, rozwija wiele partii mięśniowych, podnosi koordynację i zwinność, i pozwala spalić zbędne kalorie.

Bez wątpienia ilość zalet treningu kickboxingu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z tym sportem walki. Należy jednak pamiętać, że jest to sport wymagający – i jak każdy sport kontaktowy polegający na walce, może wiązać się z pojawianiem się siniaków czy innych obrażeń, które są de facto wpisane w sporty walki. Osoby trenujące od lat uważają jednak kickboxing w Bydgoszczy za wspaniałą przygodę, która pozwoliła im nie tylko wyćwiczyć szybkość i zwinność oraz poprawić sylwetkę, ale też poznać nowych ludzi, z którymi współdzielą pasję do sztuk walki.