Jak zacząć swoją przygodę z MMA?

Połączenie boksu, kickboxingu, judo i grapplingu – czyli mieszane sztuki walki – to sport dla każdego. Nie ma znaczenia płeć oraz wiek – w klubach sportowych prowadzone są sekcje przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dla dorosłych początkujących, jak i sekcje dla kobiet. Jeśli uważasz, że MMA może stać się Twoją pasją – wybierz się do klubu sztuk walki na pierwszy trening, na którym zobaczysz, na czym dokładnie polega MMA.

Na samym początku, przed zapisaniem się do klubu, należy upewnić się o braku własnych przeciwwskazań zdrowotnych. Do nich mogą należeć problemy z sercem czy genetyczne obciążenia, przez które można częściej nabawiać się kontuzji czy gorzej się regenerować. Każdy przypadek problemów natury zdrowotnej powinien być jednak rozpatrywany indywidualnie, najlepiej z lekarzem. Jeśli nic Cię nie wyklucza, możesz przyjść na pierwszy trening MMA w Bydgoszczy.

Początek treningów MMA

Każdy klub sztuk walki prowadzi zazwyczaj dwie sekcje MMA – grupę podstawową oraz zaawansowaną. Oczywiście wszyscy nowi zawodnicy najpierw muszą uczęszczać do grupy amatorskiej, gdzie nauczą się utrzymywać właściwą postawę ciała, poznają techniki uderzeń oraz pracę oddechem. Dopiero po nauczeniu się podstawowych kwestii technicznych rozpoczną się pierwsze sparingi.

Choć wszystko to brzmi prosto, tak naprawdę MMA to wymagająca praca, nie tylko z własnym ciałem, ale i umysłem. Po pierwsze – do treningu MMA konieczna jest dobra kondycja. Wprawdzie własną siłę będziemy zwiększać wraz z czasem, jednak warto już na wstępie być przygotowanym pod względem oddechowym. Wielu trenerów poleca wcześniej uczestnictwo w treningach cardio, które pozwolą przygotować płuca i serce do wymagających mieszanych sztuk walki.

Sprzęt do MMA dla początkujących

Podczas treningów i sparingów MMA używa się rękawic za kostkę. W odróżnieniu od rękawic bokserskich, tutaj możemy dzięki nim nie tylko uderzać przeciwnika, ale również go chwycić. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modelów rękawic, najlepiej sprawdzają się jednak te wykonane ze skóry – dłonie nie pocą się w nich tak szybko, jak w rękawicach syntetycznych. Jeśli chodzi o odzież – możesz przyjść na trening w krótkich spodenkach i zwykłej koszulce, natomiast zaawansowani zawodnicy noszą rashguard oraz specjalistyczne szorty lub leginsy kompresyjne. Istotny jest także ochraniacz na zęby – o nim nie należy nigdy zapominać.

MMA dla początkujących w Bydgoszczy prowadzone jest przez doświadczonych trenerów, którzy oprócz fachowego podejścia do swojej pracy dbają o dobrą atmosferę między zawodnikami, aby każdy wychodził z treningu z satysfakcją pochodzącą z przekonania o dobrze spędzonym czasie. Jeśli chcesz zacząć treningi MMA w Bydgoszczy, pamiętaj też o tym, że mieszane sztuki walki wymagają zaangażowania – najlepsze efekty przynoszą regularne treningi 2-3 razy w tygodniu.